Lezecká stena

Znovuzrodenie zabudnutej pamiatky

Slnečné hodiny sú prvým sfunkčneným umeleckým dielom na športový účel na Slovensku. Projekt “Lezecká stena Slnečné hodiny” opäť dodáva lesk dávno zabudnutej historickej pamiatke a samotné umelecké dielo takto získava nové využitie. V rámci projektu bola vykonaná čiastočná obnova a zároveň bolo namontovaním úchytov dielo prispôsobené pre účel lezeckého športu – boulderingu. Projekt bol realizovaný so súhlasom dediča autorských práv a Magistrátu hlavného mesta SR Bratislavy. V okolí hodín sa nachádza tiež prvé vonkajšie ihrisko pre nový druh športu slackline – chodenie po lane. Tento projekt je určený horolezeckej a slackline komunite a širokej verejnosti, ktorá môže okolie objektu využiť na účely trávenia voľného času. Okrem umeleckého významu tak Slnečné hodiny získali aj športový a spoločenský účel.

História

Kedy to všetko začalo

Športovisko bolo oficiálne otvorené 27. júna 2015 a pri tejto príležitosti bola pre návštevníkov pripravená súťaž v boulderingu a slackline Majster Slnečných hodín. Svoju lezeckú silu a techniku si tu porovnalo až 26 účastníkov súťaže, z toho 18 mužov a 8 žien. V kvalifikácii na nich čakalo 20 ciest.

Samotnému vybudovaniu lezeckej steny predchádzalo najmä odstránenie nelegálnych kresieb a grafitov, očistenie a obnova sochy s úpravou okolia. Následne boli namontované tzv. boulderové úchyty slúžiace na lezenie po vonkajšej stene Slnečných hodín. Taktiež v lokalite pribudli konzoly na slackline.

Slnečné hodiny inštalovala Správa diaľnic v rámci umeleckého dotvorenia okolia vtedajšieho Mosta Hrdinov Dukly v 1986. Autorom diela je akad. sochár Štefan Prokop s kolektívom. Slnečné hodiny ukazujú zimný čas na 10 kameňoch zobrazujúcich slnko od 7. hodiny ráno až do 5. hodiny popoludní. Presne uprostred je postava človeka, ktorá nápadne pripomína Leonarda dá Vinci. Tieň pretína postavu na práve poludnie.

Fotogaléria

Otvorenie lezeckej steny

Pozrite si “Lezeckú stenu Slnečné hodiny” a jej okolie na fotografiách v našej galérii.