Logo
  • Články
  • O nás
  • Naše akcie
    • Lavínový výcvik
    • Základný parašutistický výcvik
    • Hojdačka
    • Majster slnečných hodín
  • Social feed
  • Slnečné hodiny
  • Partneri
  • Darovanie 2% z daní
  • Kontakt
  • Back
  • Menu

Skialpy, splitboard alebo po svojich? Čo so sebou a na seba do slovenských hôr

12. februára 2017 in Zaujímavosti

Pekné počasie, čerstvý sneh a neskutočný výhľad na bielu krajinu láka čoraz viac turistov do hôr aj v zime. Podmienky možno nemusia byť tak ideálne ako v lete, no s dobrým vybavením môžu byť túry dokonca ešte zábavnejšie a dobrodružnejšie, či už ste skialpinistom, splitbaordistom alebo chodíte po svojich. Pozrieme sa tiež na to, čo by turistovi nemalo chýbať v batohu, do čoho sa oplatí investovať a čo by si mal na seba obliecť.

R21A8897

Celý obsah batohu nosíte so sebou

Začnime od balenia a výberu batohu. Asi každému je jasné, že do kopcov si nemôžete brať rovnakú tašku ako na nákupy alebo do kancelárie. Ak ide o kratšiu, jednodňovú túru, ideálne je pomestiť sa do menšieho batohu. Myslite na to, že jeho záťaž budete mať celý deň na sebe, preto je dôležité, aby mal bedrový pás, prípadne ďalšie možnosti zapnutia cez hruď a pevne na vás sedel. Ak sa batoh hompála zo strany na stranu, stojí to cennú energiu a unavuje telo.

Pri výbere rovnako myslite na to, že aj samotný batoh má nejakú váhu možno aj pol kila rozdielu na túre zaváži. Ďalším cenným pomocníkom je nepremokavý obal a tiež rôzne úchyty, kde si môžete prichytiť paličky alebo čakan.

Pokiaľ je vám jasné, že na svojej ceste vyjdete mimo vyznačených trás, nevyhnutnosťou je aj lavínový set. Ako napovedá názov, ide o základnú výbavu v prípade lavíny, kde nájdete lavínový vyhľadávač, lopatu a sondu.

set-pieps-dsp-sport-1914.thumb_400x554

Dnes sa už vyrábajú aj lavínové ruksaky, ktoré sú rozšírenejšou formou ochrany. Treba však počítať zo zmenšenou kapacitou o 3-5 litrov a vyššou váhou. Odporúčajú sa ruksaky s jednoduchým prístupom cez chrbtovú časť. Okrem toho sa vám vždy zídu paličky, mačky – na lyže či na topánky, čelovka a lekárnička by mali byť samozrejmosťou.

166w166w (1)

Oblečenie je základ

V princípe sú dôležité tri vrstvy. Na začiatku je samozrejme spodná bielizeň a nejaké to termotričko, druhá vrstva je termoizolačná, teda tá, ktorá pomáha udržiavať teplo a tretia je ochranná, ktorá vám pomôže najmä v prípade dažďu alebo snehu. V prvej vrstve je ideálne vyvarovať sa bavlneným veciam, ktoré sa napijú vlhkosťou. Ideálne sú teda tričká a spodná bielizeň z funkčných materiálov. Či už si vyberiete tričko s dlhým alebo krátkym rukávom, dôležité je, aby bolo priliehavé.

V priebehu posledných rokov sa z cenovo dostupných kategórií najviac overilo oblečenie z merino vlny, možností je však mnoho a jednou z nich je aj mikina z polartecu. To je tiež ideálny základ druhej vrstvy. Treba myslieť na to, že aj v zime môže byť na horách celkom teplo, špeciálne pri telesnej aktivite, takže je dobré obliekať sa ako “cibuľa” – množstvo vrstiev, ktoré si môžete vyzliecť a neskôr znova obliecť. Nezabúdajte tiež do batohu pribaliť niekoľko náhradných kúskov oblečenia a náhradné ponožky.

Výber bundy treba prispôsobiť teplote a plánovanému počasiu. Pri ľahších túrach vystačí aj dobrá lyžiarska bunda, ideálny je však kvalitný softshell, ktorý má čo najlepšie vyvážené schopnosti vodoodolnosti, vetroodolnosti a udržiavania tepla. Samozrejme, zohnať bundu, ktorá všetky tri vlastnosti prepojí, je ťažké, preto tiež záleží od osobných preferencií.

11260417_1051463731581957_7778103566547250071_o

Výbava pre náročnejší terén

Je jasné, že na túru sa nechodí v teniskách z trhu, obuv je mimoriadne dôležitá. Topánky treba dobre naimpregnovať a ešte predtým vybrať také, ktoré sa čo najlepšie správajú v rôznych podmienkach – aby sa nešmýkali na snehu alebo v blate, pevne vám držali členok.

No občas vám nepomôžu ani dobré topánky, špeciálne v náročnejšom teréne. Čo vtedy robiť? Odpoveďou sú stúpacie želiezka, takzvané mačky, ideálne pre náročnejšie horské priechody. Mačky si môžete pripevniť priamo na topánky a pri zľadovateľom povrchu budú určite nesmierne nápomocné. Treba rozlišovať medzi mačkami na lezenie a mačkami na turistiku. Rozdiel vo váhe je často markatný.

macky-contact

Ďalším elementom, ktorý by vás v horách nemal prekvapiť je čerstvý sneh. Ak sa neplánujete zabárať po kolená alebo ešte hlbšie, treba si obuť snežnice. Tie umožnia chodiť v terénoch s hlbokým prašanom. Niektoré verzie sú tiež prispôsobené zľadovatelému povrchu – majú ešte extra zuby a hroty. Pri výbere snežníc treba myslieť na váhu a tiež na to, že celá výbava, ktorú máte na sebe, vrátane batohu, ich zaťažuje tiež a tak ste trošku ťažší, ako keď sa postavíte doma na váhu.

sneznice-tsl-305-tour-pearl-blue

Dobrým dodatkom výbavy sú tiež turistické paličky. Dajú sa ľahko zložiť, pripevniť na batoh a sú ľahké, pomôžu vám v teréne odľahčiť kĺby. A menšie zaťaženie tiež spôsobuje menšiu únavu. Odporúčame investovať do paličiek s cvakacími kĺbami, je to praktickejšie ako otáčacie a šróbovacie (viď. obrázok). Pokiaľ je vám jasné, že túra sa bude ťahať cez ťažší terén, zísť sa môže aj cepín alebo čakan a to aj v momentoch, keď neplánujete práve liezť.

trekingove-palice-trail-back

Vlastné nohy a iné “dopravné prostriedky”

Kým princíp balenia a obliekania sa je v podstate rovnaký pri akejkoľvek zimnej túre, výber “dopravného prostriedku” sa môže výrazne líšiť. Zúžili sme ho teda na tri možnosti, z ktorých má každá niečo do seba. No tak, ako to býva, vždy má aj svoje nevýhody.

Skialpinizmus má celosvetovo bohatú históriu, v posledných rokoch sa však stáva čoraz dostupnejší, špeciálne kvôli tomu, že dobrý set na skialpovanie nemusí byť vôbec tak drahý. Jeho výber tiež záleží od toho, či chcete viac šliapať alebo viac lyžovať. Je logické, že ak chcete viac šliapať, lyže by mali byť čo najľahšie, pri freeride sa naopak zídu ťažšie lyže. Celkovo je tento spôsob turistiky ideálny na prechody cez hrebene, kde sa strieda pravidelné stúpanie a klesanie, pri ktorom jednoducho stačí odopnúť pásy. Sú tiež výborné do hlbokého a kyprého snehu. Horšie to je pri ľade, vtedy treba k setu doplniť mačky, ktoré sa pripnú k lyži na úrovni viazania.

R21A8874

Splitboard je jedným z novších fenoménov zimných športov. Ako hovorí samotný názov, ide vlastne o typ snowboardu, ktorého doska sa dá rozpoliť a pootočením viazania umožní lyžu využiť tak, ako to robia skialpinisti. Akurát namiesto lyžovania smerom dole si môžete kopec pekne zjazdiť ako na plnohodnotnom snowboarde.

Splitboard má však aj svoje nevýhody. V prvom rade je drahší ako skialpový set. Pre zručných majstrov sa však dá za približne 100 eur kúpiť balík nástrojov pomocou ktorých si môžete prerobiť starý snowboard. Ďalšou nevýhodou je prestavenie splitboardu na zjazd, ktoré trvá síce iba pár minút, no v treskúcej zime to môže predstavovať vcelku problém a vyžaduje teda celkom dosť trpezlivosti.

Čo sa týka hrebeňových prechodov a celkovo terénu, v ktorom sa pravidelne strieda stúpanie s klesaním, je nevýhodou voľná päta pri zjazdoch, výnimku tvoria lyžiari, ktorí ovládajú telemark. Niektoré viazania na splitboard uz majú uzamykateľnú pätu. Jedná sa však o tie drahšie alternatívy. Bonusom je však široká plocha, ktorú splitboard na snehu zaberá, tým pádom sa oveľa menej zabára.

R21A8869

Pokiaľ nie ste fanúšikom ani skialpinizmu či splitboardu, je tu možnosť jednoducho zobrať lyže alebo board na plecia, prípadne ich nechať doma a jednoducho chodiť na zimné vandre po svojich. Takýto spôsob je ideálny najmä pre začiatočníkov, teda, keď si človek potrebuje vyskúšať, či by ho takýto šport vôbec bavil. Bez čoho sa v horách nezaobídete sú snežnice a mačky. Snežnice sa zídu aj pri prechode cez ľad, keďže majú ostré hroty, mačky využijete v skalnatých oblastiach.

Čo sa týka snežníc, hovoríme o investícii približne 100 eur pri plastových modeloch s nastaviteľným sklonom stúpania. V prípade nosenia je praktickejšie mať na sebe snowboard, keďže boardovacie topánky sú oveľa príjemnejšie na chôdzu ako nepraktické lyžiarky. Pri častej zmene terénu na hrebeňovkách je časté klesanie a stúpanie ako za trest, keďže vypínať a zapínať sa do viazania nejaký čas trvá. Ak sa teda vyberiete s kamarátmi, ktorí napríklad skialpujú, budú na vás musieť neustále čakať. V tom prípade je ideálne jednoducho rezignovať na zjazdy a využiť snežnice, ktoré sa dajú nastaviť na chôdzu z kopca.

R21A8933

Zíde sa aj telefón

Vyššie sme sa pozreli na oblečenie, obuv aj potrebné vybavenie. Samozrejme, je toho oveľa viac. Na horách nezabúdajte na pravidelný pitný režim a tiež na dopĺňanie energie jedením, energetickými tyčinkami alebo napríklad takým banánom.

Tiež myslite na to, že dni sú krátke a tak sa vždy môže zísť baterka alebo čelovka. A v čase smartfónov a ich aplikácií s GPS pri ktorých baterka vydrží pol dňa, vyrážajte vždy s nabitým prístrojom a powerbankom v batohu navyše. Nikdy totiž neviete, kedy vám taká drobnosť môže pomôcť v ťažkej situácii. V súčasnosti existuje niekoľko aplikácii, ktoré vám vedia uľahčiť pobyt v horách. Medzi nimi nemôžeme zabudnúť  na aplikáciu horskej záchrannej služby, ktorú si môžete stiahnuť na ich stránke. Aplikácia dokáže odosielať tiesňové správy, s použitím aktuálnej GPS pozície alebo poskytuje informácie o aktuálnej lavínovej situácii v horách.

Slovenské hory sú nádherné, no vedia byť aj nebezpečné. Eliminujte riziká poriadnou výbavou.

 

Autor článku: Filip Drábek & Lukáš Danielovič

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Tags: adam sport, black diamond, frontpage, hory, lavinovy ruksak, lavinovy set, macky, mammut, pieps, skialpinizmus, skialpy, sneznice, snowboard zezula, splitboard, turisticka vybava, turisticke palicky, turistika, v zime na hory, vybava do hor, vybava na skialpy, vybava na turistiku v zime, vybava spitboard, zima, zimna turistika, zimna vybava

Vyhľadávanie

Najnovšie články

  • Regata Na Hrane 2017
  • Nový hudobný festival Tatra Flowers spustil predpredaj na unikátny koncert
  • TIP NA VÍKEND: STEFE Big Air v Kremnici
  • Freeride World Qualifier: Skvelý freeride s rebríčkom aj slovenskou stopou
  • Slnko na Skalách – outdoorový festival pod holým nebom
  • Report a freeride guide lyžiarskeho strediska Zillertal Arena-Gerlos

Kategórie

  • 2% z daní
  • Adrenalín filmy
  • Beh
  • Bicykel
  • Cestovanie
  • Festivaly
  • Freeride
  • Hojdačka Lafranconi
  • Kvapka krvi
  • Lavínový výcvik
  • Lezecké oblasti
  • Lezenie
  • Majster Slnečných hodín
  • Naše projekty
  • Naše udalosti
  • Nezaradené
  • Parkour
  • parkour slovensko
  • Podporujeme
  • Recenzie
  • Sailing
  • Skate
  • Skvelé podujatia
  • Slackline
  • Slnečné hodiny
  • Surfing
  • Tipy
  • Zaujímavosti

Kontaktujte nás

Máte otázku alebo nás chcete osloviť? napíšte nám, potešíme sa!









 Sídlime v Bratislave
 oznahrane@gmail.com
 0903 552 763
Copyright © 2021 Na hrane. Všetky práva vyhradené. Príspevky (RSS) MICROITEM