Freeride World Tour je sériou pretekov, v ktorej sa stretávajú tí najlepší freerideri a freeriderky na svete. Táto bodovaná séria lyžiarov a snowboardistov, na ktorej tratiach vidíme často neskutočné výkony, vyústi každoročne až k titulu majstra sveta, je čerešničkou na torte celého športu. Priblížiť sa na takúto úroveň nie je jednoduché, porovnať si však sily s najlepšími ponúka iný seriál a to Freeride World Qualifier, známy ako FWQ. Pozrime sa teda o čo vlastne ide a čo to obnáša.
FOTO: autor ©freerideworldtour.com / T. Lloyd
Priblížiť sa najlepším
Eventy FWQ sú narozdiel od World Tour lokálnej úrovne, to však neznamená, že by tým trpela kvalita, o čom sme sa mali možnosť niekoľkokrát presvedčiť aj v Jasnej. Ide však o celosvetovú záležitosť, takzvaný Region 1 je pre freeriderov a freeriderky z Európy, Ázie a Oceánie, Region 2 je určený pre Kanadu, USA a Južnú Ameriku. Jazdci z oboch regiónov však môžu súťažiť na podujatiach po celom svete. Ich kalendár je široký a neustále sa rozširuje. Veď sezóna trvá celý jeden rok. Tá aktuálna odštartovala 20. apríla 2016 a trvať bude do 19. apríla 2017.
Z výsledkov FWQ vzniká rebríček. Na čo je však dobrý? Podobne, ako v dobre známom tenise, nejde len o porovnanie toho najlepšieho z danej kategórie, ale tiež o šancu priblížiť sa k tým najlepším. Z každého regiónu totiž FWQ posiela dvoch najlepších lyžiarov, prvého snowboardistu, lyžiarku a snowboardistku do kolotoča World Tour.
Aby to však bolo viac fér, do úvahy sa neberie súčet vyjazdených bodov zo všetkých pretekov, ale iba tri nalepšie výsledky jednotlivého pretekára. Tým sa uprednostňuje kvalita pred kvantitou, boduje sa totiž celkom štedro, na základe ratingu jednotlivých pretekov, ktorý je od jednej po štyri hviezdičky (práve Adrenalín Jasná bol ocenený začiatkom roku štyrmi hviezdičkami) existuje celý systém, ktorý odmení napríklad až prvých 120 lyžiarov, prvých 59 snowboardistov a lyžiariek a 50 boardistiek v pretekoch. Tento rebríček tiež slúži na nasadzovanie a pomáha sa kvalifikovať na jednotlivé eventy. Organizátori totiž musia často vyberať zo stoviek prihlášok a je jasné, že nie každý si na takej úrovni môže ísť zajazdiť.
FOTO: autor ©freerideworldtour.com / J. Bernard
Slovenská stopa
Ako bolo už vyššie spomínané, freeridy z kategórie FWQ sa jazdia na celom svete, vrátane Slovenska a akcie Adrenalín Jasná, ktorá sa uskutočnila vo februári. Aktuálne dátumy na pokračovanie sezóny 2017 v Európe ešte nepoznáme, kalendár sa však priebežne aktualizuje, takže so snehovou pokrývkou určite príde viacero zaujímavých udalostí v našom okolí. Len minulý rok ich bolo napríklad v susednom Rakúsku trinásť.
Dôležité je tiež podotknúť, že typy kopcov sa môžu všade líšiť, a aj na základe toho sú im prideľované hviezdičky a vo výsledku body. Najzaujímavejšia je samozrejme jazda na neupravenom kopci, prípustné sú však aj umelé úpravy, bodov za ne však jazdci dostanú menej.
Je skvelé, že okrem vysoko hodnoteného freeridu v Jasnej má Slovensko zastúpenie aj v nasadzovacom rebríčku FWQ, ktorý berie do úvahy body za posledných 365 dní. Najvýraznejšie sa darí Martinovi Labudovi, ktorý jazdí prevažne freeride na lyžiach za veľkou mlákou. Aktuálne je na fantastickej 21. pozícii, k čomu mu pomohol predovšetkým skvelý výkon na kanadskom evente Wrangle the Chute v marci, kde skončil tretí. Na 96. pozícii v ženskom rebríčku lyžiarok je Slovenka Katarína Lehotská, v druhej stovke medzi lyžiarmi máme tiež Jána Tajbosa, v tretej Juraja Baču a Martina Babčana. Medzi snowboardistami je na 82. pozícii Marek Gazda, ktorému sa sezóna nevydarila a klesol o 50 pozícií.
FOTO: autor ©freerideworldtour.com / T. Lloyd
Licencie
Záverom, existujú dva typy licencie pre podujatia FWQ: jednorázová, ktorá stojí 10 eur a celosezónna za 35 eur. Tá sa oplatí každému, ktorý to s pretekmi myslí vážnejšie, automaticky totiž dáva jazdcovi jeho štartovné číslo, nasadí ho do rankingu a tiež mu uľahčí registráciu na preteky.
Bolo by teda skvelé, keby rad Slovákov v podujatiach FWQ rozšíril, predovšetkým o mená mladšej generácie. Možno sa tak stane už v druhej polovici aktuálnej sezóny, zaobstarať si totiž licenciu pre preteky FWQ nie je vôbec taký problém.
Autor článku: Filip Drábek
Zdroj fotografií: mediahouse.freerideworldtour.com